Tasarruf Modu ile cihazının ekran parlaklığını optimum seviyeye düşürüp, daha az enerji harcar ve böylece enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Bu alandan açıp kapatabilirsiniz.

Elektrik Tüketimini Düşürmenin Yolları | Tasarruf İpuçları

Evde en çok hangi elektrikli cihazları kullanıyorsunuz? Ne sıklıkla kullanıyorsunuz? Gündüz kullanmanız gereken aydınlatmalar var mı? Unutmayın enerji tasarrufu biraz da farkındalık oluşturmakla ilgilidir. Yaşam kalitenizi düşürmeden de tasarruf edebilirsiniz. Tasarruflu ampüller enerji tüketiminizi elbette azaltır ama bu onların sürekli açık kalması anlamına gelmez. Tüm aile ya da ofisinizdeki insanlarla birlikte bu analizi yapabilir ve önce bu konuda “farkındalık” oluşturabilirsiniz.

Elektrik tüketiminizi basit önlemler alarak düşürebilirsiniz. Nasıl mı?

• Evdeki tüm aydınlatmaları ve aydınlatma anahtarlarını, parlaklığı ayarlanabilir ( kapatılabilir veya dimmer ampul ) olanlarla değiştirebilirsiniz. Böylece ihtiyacınız kadar ışık elde edebilirsiniz.

1

• Yaz aylarında bir mekanı soğutmak ya da kışın ısıtmak oldukça fazla enerji tüketir. Perdelerinizi özellikle belli saatlerde, yazın güneşin etkisini azaltacak ve kışın güneşin ısısından daha fazla faydalanacak şekilde planlayabilirsiniz. Bu planlama, tahmin edeceğinizden çok daha fazla tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

1

• Buzdolabınız çok dolu olduğunda, içerisinde hava dolaşımı azaldığı için daha fazla enerji tüketir. Dolabınızın yerleşimini buna göre düzenleyerek sadece buzdolabından bile önemli ölçüde tasarruf edebilirsiniz.

1

• Sürekli kullandığımız tv, bilgisayar, oyun konsolu, müzik çalar gibi cihazlar kumandadan kapatılsa da enerji tüketmeye devam eder. Bu cihazları kullanmadığınız zamanlarda fişlerini kolayca çekebileceğiniz bir hazırlık yapabilirsiniz. Bu alışkanlığı herkese kazandırmak için kumandalar üzerine ve evin belli yerlerine hatırlatıcı notlar, etiketler yapıştırabilirsiniz.

1

• Tüm elektrikli cihazlarınızın bakımını düzenli yaptırmak enerji tüketimini olumlu olarak etkiler. Özelikle klimalar, buzdolabı, ısıtıcılar, çamaşır, bulaşık ya da kurutma makinelerinin bakımı yapılmazsa çok daha fazla elektrik tüketebilirler.

1

• Kombinizdeki sıcak su derecesini düşürmek önemli ölçüde tasarruf sağlayabilir. Çünkü su çok yüksek derecede boşa ısınmış olur ve siz tekrar soğuk su ile suyu soğutmak zorunda kalırsınız. Aynı durum mekanın ısıtması için de geçerli. Oda sıcaklığını hep aynı seviyede tutan termostatlar kullanarak büyük ölçüde enerji tasarrufu yapmanız mümkün olabilir.

1

• Bulaşık, çamaşır yıkama sıklığınızı planladığınızda, başta az gibi görünse de bir ayda en az 10 ile 30 defa daha az makine çalıştırabilirsiniz. Bu büyük bir enerji tasarrufu sağlayacaktır.

1

• Enerjisa Mobil uygulamasını kullanarak sizinle aynı bölgede yaşayanların ortalama elektrik tüketimini görebilir ve kendi elektrik tüketiminizle karşılaştırabilirsiniz. Farkındalık oluşturmak için bu bilgi çok işe yarar olabilir. Tasarruf alışkanlıklarının artmasına katkı sağlayarak, hem kendinizin hem de çevrenizin elektrik tüketiminde önemli oranda tasarruf etmesine yardımcı olabilirsiniz.

Güzel Günler Enerji İster

#GüzelGünlerEnerjiİster

Sevdiklerinize vakit ayırmak enerji ister.
Enerjinizi güzel günlere ayırın. Çünkü güzel günler enerji ister.

#EnerjiniKoru

Faturamın hatalı olduğunu düşünüyorum. Ne yapmam gerekiyor?
Yazının Devamını Oku

Faturam Neden Gelmiyor
Yazının Devamını Oku

Bir süredir sayacım okunmadı. Faturam ne zaman ulaşacak?
Yazının Devamını Oku